Jury
prof. Beata Warykiewicz-Siwy

Skrzypaczka, pedagog. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Stanisława Lewandowskiego i adt Aurelego Błaszczoka w 1988. Studiowała również w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie prof. Istvana Parkanyi’a (studium podyplomowe). Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. M. Frischenschlagera (Austria), W. Marschnera (Niemcy), R. Mastersa (Anglia) i K. Danczowską (Polska).
Laureatka nagród i wyróżnień:
Wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (1979), II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (1980), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (1981), I nagroda na XII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Rosyjskiej i Radzieckiej w Gdańsku (1981), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym im. K. Szymanowskiego w Krakowie (1982), IV nagroda na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (1982), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Aberdeen w Szkocji (1984), IV nagroda na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu (1984), I nagroda w „Adelaide Violin Competition” w Południowej Australii (1986), VI nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. C. Nielsena w Odense w Danii (1988), II nagroda w „Het Postbank Sweelinck Viool Concours” w Amsterdamie w Holandii (1990).
Finalistka Międzynarodowego Konkursu Instrumentalistów „The Skene Aberdeen Festival Award” w Aberdeen w Szkocji (1984). Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. Y. Menuhina w Folkestone w Anglii (1983) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (dyplom „z zaszczytną wzmianką”, 1986).
W latach 1990-1992 pracowała w orkiestrze Filharmonii Radiowej w Hilversum w Holandii a w 1992 - 1997 była koncertmistrzem Radiowej Orkiestry Kameralnej (również w Hilversum). Po powrocie do Polski podjęła pracę w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, gdzie obecnie jako dr hab. prof. AM prowadzi klasę skrzypiec a także – od roku 2013 – Metodykę skrzypcową.
Jako solistka występowała z 12 filharmoniami i kilkoma orkiestrami kameralnymi w Polsce, a także z Berliner Rundfunkorchester i Sinfonieorchester Thuringen (Niemcy), Camerata Slovaca w Bratysławie (Słowacja), L'Estro Armonico (Holandia). Od 1980 roku - poza Polską - koncertowała w Austrii, Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji, Słowacji, USA, Australii oraz w Wielkiej Brytanii. Występowała z recitalami, koncertami solowymi i kameralnymi m.in. w takich salach, jak: Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Concertgebouw, „Beurs van Berlage” i Ijsbreker” w Amsterdamie, „Barocksaal” w Des Alten Rathause w Wiedniu czy Palacio de Percent w Madrycie. Brała udział w wielu festiwalach w Polsce i za granicą ( m.in. „Berliner Festtage” i „Cottbuser Musikherbst”w Niemczech, „Concerts De Vollore” we Francji, „Warneńskie Lato” w Bułgarii, Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, Polski Festiwal Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz w Częstochowie, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem).
Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, dla Radia i Telewizji Holenderskiej oraz dla Radia ABC w Australii.
Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną i koncertową.
mgr Lilianna Adamska

Lilianna Adamska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie klasy skrzypiec prof. Kai Danczowskiej. Umiejętności swe także doskonaliła pod okiem prof. Beaty Warykiweicz – Siwy podczas studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz jako uczestnik mistrzowskich kursów skrzypcowych prowadzonych przez G. Zhislina, M. Jaszwili.
W 1998 zakwalifikowała się do Polskiej Orkiestry Festiwalowej – zespołu złożonego z najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia pod kierownictwem Krystiana Zimermana. Od 2000 roku współpracuje z orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Jako muzyk orkiestrowy i kameralista brała udział w prestiżowych festiwalach, m.in.: Schlezwig Holstein Music Festival, Pablo Casals Fesival, Festiwal Beethovenowski, Midem Classic, Murten Classic, koncertując w słynnych salach tj. Carnegie Hall, Concertgebouw, Salle Pleyel, Koelner Philharmonie. Współpracowała z wybitnymi solistami i dyrygentami, m.in.: Ch. Eschenbach, L. Mazel, J. Axelrod, M. Vengerov, R. Buchbinder, B. Hendricks, G. Zhislin, P. Anderszewski, E. Podleś, L. Możdżer, A. Baeva, R. Vladkovic.
Lilianna Adamska na stałe związana jest z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie zatrudniona na stanowisku nauczyciela skrzypiec w stopniu nauczyciela dyplomowanego. Jej uczniowie wielokrotnie wpisywali się na listy laureatów konkursów o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2016 roku z okazji Dnia Edukacji Muzycznej poprowadziła lekcję pokazową skierowaną do nauczycieli gry na skrzypcach. Regularnie prowadzi warsztaty skrzypcowe. Od 2021 roku pełni obowiązki Konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej.
dr Karol Lipiński-Brańka
Karol Lipiński-Brańka - skrzypek; absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, tytuł doktora sztuki otrzymał na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą. Jako solista i kameralista od czasu debiutu w Filharmonii Częstochowskiej wykonuje kilkadziesiąt koncertów rocznie, prezentując muzykę od baroku po prawykonania muzyki współczesnej. W kręgu zainteresowań muzyka pozostaje muzyka polska, szczególnie nieznane szerszej publiczności dzieła zapomnianych twórców. Jednocześnie, jako ceniony wykonawca muzyki współczesnej stał się dedykantem wielu nowopowstałych kompozycji m.in. M. Łukaszewskiego, M. Gąsieńca, M. Zakrzewskiego. Koncertuje w kraju oraz Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Chinach. Dokonywał licznych nagrań – w tym premierowych kompozycji współczesnych, muzyki filmowej oraz utworów pochodzących z archiwum klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Prowadzi klasę skrzypiec w OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, a także jest wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej. Zapraszany jako juror międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie.
